A cégek várakozásait mutató K&H kkv bizalmi index enyhe, 2 pontos csökkenést követően jelenleg -1 ponton áll. A minimális változás mögött az áll, hogy a kkv-k helyzetét leginkább meghatározó tényezők jelentősen, de ellentétes irányba mozogtak, így azok hatásai kioltották egymást. A cégek jelenleg növekvő közterhekre számítanak és megugrott a romló versenyhelyzetet feltételezők aránya, miközben kimagasló, válság előtti pénzügyi eredményeket várnak és a munkaerő-felvételi szándék is erősödött a szektorban.
Magasabb adók a láthatáron
Az index csökkenése főként annak tudható, hogy tovább romlottak a közterhekre vonatkozó várakozások, és akik eddig stagnáló adó és járulékterhekben bíztak, most inkább növekedésre számítanak e téren. „A közterhekkel kapcsolatban feltehetően elbizonytalanodtak a cégek, hiszen a vártnál kisebb mértékben csökkentek a járulékok, miközben a minimálbéremelés jelentős terhet ró a vállalkozásokra. Ezt mutatja, hogy év elején még a cégek több mint fele (58%) számolt változatlan mértékű közterhekkel, ami mostanra közel a felére, 32%-ra esett vissza. Ezzel párhuzamosan pedig 25%-ról 41%-ra ugrott a növekvő adókkal és járulékokkal tervezők aránya” – mondta el a szakértő.
A cégek a versenyhelyzetüket illetően is kissé borúlátók lettek. Habár továbbra is azok vannak többségben, akik szerint egy év múlva azonos helyzetben lesznek konkurenseikkel (62%), a romló versenyhelyzetet feltételezők aránya azonban megháromszorozódott az előző negyedévhez képest (9%).
A vállalkozások pénzügyi eredményeikben és a munkaerővel kapcsolatban pozitív változásra számítanak. „A kkv-k 8,5%-os árbevétel és 5,1%-os profitnövekedésre számítanak a következő egy év során, ami jelentősen meghaladja az előző negyedévi várakozásokat (5,5% és 3,6%). Feltehetően ezzel függ össze a foglalkoztatási szándék erősödése is, ugyanis 20%-ról 34%-ra ugrott a munkaerő-felvételben gondolkodó cégek aránya” – mondta el a szakember.
a K&H kkv bizalmi indexről
A K&H és a GfK Magyarországon elsőként kezdte el vizsgálni a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre jellemző várakozásait. A 2004 óta folyamatosan készített negyedéves K&H kkv bizalmi index összeállítása 500 magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint* éves árbevétel alatti társaság üzleti döntéshozóinak megkérdezésével történik. A kutatásában a vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló 10 gazdasági tényezőt és annak várt változásait vizsgálják: vevői kapcsolatok, szállítói kapcsolatok, munkaerő, vállalat pénzügyei, bankok, gazdaságpolitika, közterhek, EU, versenyhelyzet, vállalati hitelkamatok. A K&H kkv bizalmi index a 10 részindex súlyozott átlaga, annak megfelelően, hogy az egyes tényezőket mennyire fontosnak ítélik a vállalkozások. A legutóbbi felmérés 2017. május 17 – 31. között történt.
A kutatásban megkérdezett vállalkozások méret és árbevétel-kategória szerint:
mikrovállalkozások (0 – 100 millió Ft)
kisvállalkozások (101 – 300 millió Ft)
középvállalkozások (300 – 2 milliárd Ft)
* 2010 első negyedévét megelőzően 700 millió forint
A K&H CsoportAz ország egyik vezető és országosan több mint 4100 munkatársat foglalkoztató pénzintézeteként a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit minden időben magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 208 lakossági fiókot működtet, és mintegy 1 millió lakossági, kkv és vállalati ügyfelének kínál pénzügyi szolgáltatásokat. A magyar gazdaság működését 1760 milliárd forintnyi kihelyezett hitel- és hiteljellegű állománnyal segíti háztartások, kisvállalkozások, vállalatok és önkormányzatok finanszírozásán keresztül. A K&H 2017. március 31-án a Magyar Állam által kibocsátott instrumentumok 671 milliárd forintos állományával rendelkezett. A cégcsoport teljes tevékenysége hozzávetőlegesen 4000 magyar beszállítónak és mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít megrendeléseket és folyamatos tevékenységet.