„Hagyományos” vásárral készül a Szentlőrinci Gazdanapok

Rekordszámú, több mint 400 kiállítót várnak Magyarország egyik legnagyobb mezőgazdasági és élelmiszeripari kiállítására és szakvásárára, a Szentlőrinci Gazdanapokra, amelyet augusztus 11. és 13. között huszonnegyedik alkalommal tartanak a baranyai kisvárosban.

Pohl Marietta, a szervező Baranya Megyei Vállalkozói Központ ügyvezetője a rendszerint mintegy 25 ezer érdeklődőt vonzó háromnapos eseményt beharangozó szerdai pécsi sajtótájékoztatón elmondta: a vásártér 80 ezer négyzetméternyi területén megismerhetők az agráriumban használt legújabb erő- és munkagépek, bemutatnak helyi termékeket, őshonos állatokat és lesznek lovasrendezvények is.
Külföldről is érkeznek kiállítók, a legtöbben Horvátországból, de vannak, akik Romániából, Bosznia-Hercegovinából, Németországból és Ausztriából utaznak Szentlőrincre, hogy termékeiket, szolgáltatásaikat kínálják – közölte.
Hozzátette: a gazdanapokhoz ettől az évtől egy Kárpát-medencei gazdasági találkozó is kapcsolódik, amelynek keretében elsőként Székelyföld, az ottani mezőgazdasági kiállítók, helyi termelők, és mások mellett az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetsége mutatkozhat be.
Pohl Marietta szólt arról, hogy a kiállítás hagyományos szakmai konferenciáján a résztvevők tájékoztatást kaphatnak hazai és európai uniós pályázatokról, a helyitermék-értékesítés jogszabályi környezetéről, az európai innovációs partnerség nyújtotta lehetőségekről.
Az ügyvezető nagy eredménynek nevezte, hogy a vállalkozói központ évről évre önerőből, állami támogatás nélkül képes megrendezni a Szentlőrinci Gazdanapokat, amely hozzájárul vállalkozási, gazdaságfejlesztési célok eléréséhez, határon átnyúló együttműködések megvalósulásához.

Győrvári Márk, a Baranya Megyei Vállalkozói Központ Alapítvány kuratóriumi elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy bár az online kereskedelem rendkívül gyorsan növekszik, nagy az igény az olyan „hagyományos” vásárok megrendezésére is, mint a Szentlőrinci Gazdanapok. Szavai szerint ez azt bizonyítja, hogy különösen az agrárium szereplői esetében továbbra is szükség van a személyes kontaktusra, eladó és vevő megbeszélésére, az áru megtekintésére.

Végh Gábor vásárigazgató azt mondta: a kiállítás különlegessége, hogy az érdeklődők több gépet működés közben is láthatnak, valamint a szentlőrinci vásártér ad otthont a Nemzeti Vágta egyik előfutamának.

A Szentlőrinci Gazdanapok története
A kilencvenes évek elején, a hatalmas társadalmi és gazdasági változás idején – 1991-ben -, elsősorban a külföldi támogatások és a PHARE program fogadása, a vállalkozói kultúra elterjesztése céljából alapították meg a Baranya Megyei Vállalkozói Központ Alapítványt. Magyarországon minden megyében működik ilyen szervezet. Alapvető feladatunk a vállalkozások támogatása tanácsadással, képzéssel, mikrohitellel, pályázatírással és más, a helyi sajátosságokra és igényekre épülő projektekkel. Az Európai Unió – a jelentős pénzbeli támogatásokon kívül – önkénteseket is küldött Kelet-Európába, akik tanácsaikkal, tapasztalataikkal segítették a piacgazdaság módszereinek bevezetését, elterjesztését. Nekünk, Baranya megyében a Peace Corps (Békeszolgálat) egyik amerikai szaktanácsadója – egy vietnami veterán – jutott, aki amerikai példák és tapasztalatok alapján vetette fel, hogy szervezzünk az ottanihoz hasonló mezőgazdasági vásárt – „farmer-sót”.

Az ötletet tett követte és 1994-ben megszületett a Baranya Megyei Vállalkozói Központ legnagyobb projektje, a „Szentlőrinci Gazdanapok” mezőgazdasági és élelmiszeripari szakkiállítás és vásár. Alapítványunk 22 év óta minden évben és egyre nagyobb volumenben szervezi a vásárt.

Forrás: MTI
Fotó: www.bmvk-gazdanapok.eu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük