Tavaly január és 2019 májusa között több mint 14 százalékkal nőtt az egyéni vállalkozók száma Magyarországon. Egyre többen választják az európai szinten is kedvezőnek számító adózási módszereket, ezáltal robbanásszerűen növekedik a KATA-s és a KIVA-s cégek aránya is a piacon. Sárospataki Albert, a Billingo.hu online számlázó ügyvezetője arról beszélt, mostanra olyan foglalkozási körökben is kiemelkedően sok az egyéni vállalkozó, ahol korábban egyáltalán nem volt ez jellemző.
A magyar kormány az egyszerűsített vállalkozói adót (EVA) érdektelenségre hivatkozva kivezeti, így a kisvállalkozók a kiva és a kisadózók adója (KATA) közül választhatnak a jövőben, melyekben egy valami közös: mindkettő elképesztő népszerűségnek örvend a cégek körében.
A hivatalos statisztikák szerint 2018-ra a kisadózók adóját választók száma átlépte a háromszázezret, ami azt jelenti, hogy szinte minden harmadik cég ezt az uniós szinten is példaértékű adózási módot választja, miközben a KIVA-s adózók száma néhány év leforgása alatt megötszöröződött.
Sárospataki Albert, a Billingo online számlázó ügyvezetője elmondta, 2018 év eleje és 2019 májusa között 450 ezerről 514 ezer fölé emelkedett az egyéni vállalkozók száma Magyarországon, ami egyrészt azt mutatja, hogy sok cég a kedvező adózási formákra vált, másrészt folyamatosan nő a vállalkozói kedv hazánkban, és egyre többen mernek belevágni céljaik megvalósításába.
– Az építőiparban például másfél év alatt 13 ezerrel több egyéni vállalkozó jelent meg a piacon, ami egyértelműen annak a jele, hogy sokkal kedvezőbben tudnak így munkákat vállalni, hiszen a KATA és a KIVA adózási formák által több pénz marad a zsebükben – magyarázta Sárospataki Albert.
Hozzátette azt is, az ingatlanpiacon például feltehetően azért tapasztalható bővülés, mert az addig alkalmazotti munkaviszonyban dolgozók inkább kiváltották az egyéni vállalkozóit, hogy a saját lábukra álljanak.
5 foglalkozási kör, ahol kilőtt a kisvállalkozói piac
Az építőipar mellett a leglátványosabban a szakmai, tudományos és műszaki tevékenységgel foglalkozó kisvállalkozások száma nőtt meg, másfél év alatt több mint 13 ezerrel. A dobogó harmadik fokára a TEÁOR kódok szerint külön nem említett egyéb tevékenységű kisvállalkozások lendültek fel, 2018 januárja és 2019 májusa között 7500-zal.
Az élmezőnyhöz tartozik még a foglalkozási köröket illetően a kommunikáció illetve az adminisztratív és szolgáltatási támogató tevékenység is. Előbbinél közel hatezerrel, utóbbinál több mint hatezerrel nőtt a kapcsolódó kisvállalkozások aránya a közelmúltban.
Érdekesség, hogy bár a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás és halászat foglalkozási körében is több kisvállalkozás üzemel Magyarországon, mint 2018 elején, de 2019 első félévében csak itt volt tapasztalható jelentős, 500-as nagyságrendű visszaesés.
Tömegesen hagyják el a számlatömbjeiket
A kisvállalkozói piac átalakulásával együtt jár, hogy nő az online számlázás iránti igény is. Így ugyanis minimálisra csökkenthetők az időrabló számlázási feladatok, amivel munka, nyomtatási és postai költség is megspórolható.
– A Billingo-nál is érezhetőek ezek a változások. Azt látjuk, hogy az egyéni vállalkozók is felismerték azt, hogy az online számlázási platformok nagy könnyebbséget hoznak el a vállalkozói létükbe. Egyre többen használják már ebből az adózói körből is például a könyvelői programokkal való integrációkat, különböző számlázási automatizálásokat, amikkel lényeges időmegtakarítást és energiaspórolást érnek el – árulta el Sárospataki Albert, a Billingo ügyvezetője.
A cégnél az utóbbi időben azt vették észre, hogy az érdeklődők zöme kiábrándult a hagyományos számlázási módszerekből, tömegesen hagyják el a számlatömbjeiket, mert ők is követik a trendet és egyéni vállalkozóként inkább másra fordítják az idejüket.
Fotó: Michal Jarmoluk from Pixabay