Újabb jelentős növekedés, napi 2 milliárd felett jár a lízingpiac

Az első félévben – hétvégékkel együtt – napi átlagban 2,1 milliárd forintot helyeztek ki a lízingcégek, így a finanszírozott összeg 375 milliárd forintot tett ki. Ez egyrészt 14 százalékos növekedésnek felel meg éves összevetésben és hosszú idő óta a legmagasabb érték – közölte a Magyar Lízingszövetség. A lízingpiacon belül a gépeknél volt kiugró eredmény, ebben a szegmensben 35 százalékkal nőtt a finanszírozott összeg, de a járműfinanszírozás is két számjegyű bővülés mutatott. Emellett az MNB kedvezményes programjában, az NHP Fixben is jól szerepeltek a lízingkonstrukciók. A Magyar Lízingszövetség szerint a második félévben is emelkedőn marad a piac, az év egészében minimum 10 százalékos bővülés lehet.

Újabb eredményes félévet zárt a magyarországi lízingpiac. A Magyar Lízingszövetség tagvállalatainál a finanszírozott összeg 375 milliárd forintra rúgott, ez 14 százalékos növekedésnek felel meg az előző év azonos időszakához képest és 2008 óta a legmagasabb féléves érték. Egyben azt is jelenti, hogy napi átlagban – a hétvégékkel együtt – 2,1 milliárd forintot helyeztek ki a lízingcégek.
Tóth Zoltán, a szervezet főtitkára kiemelte: „Tempós bővülés látható a féléves számokból és az első negyedévhez képest gyorsult a növekedés üteme. Ráadásul előzetesen 10 százalékos bővüléssel számoltunk, ezt lényegesen túlszárnyalta a piac.” Hozzátette: a lízingkonstrukciók jól szerepelte a Magyar Nemzeti Bank kis- és középvállalkozásoknak szánt programjában: az NHP Fixben megkötött tranzakciók 44 százalékát a lízingügyletek adták.

Mi történt a lízingpiacon belül?
Az összkép tehát kedvező, a teljes lízingpiac növekedéséhez pedig szinte minden szegmens hozzájárult. A személy- és kisteherautóknál a finanszírozott összeg 11 százalékkal 132 milliárd forintra nőtt. Bár a növekedés üteme elmarad a teljes piac 14 százalékos bővülésétől, ez az összeg jelentős részét – 35 százalékát – adta a kihelyezéseknek.
– A növekedésben az újautó-finanszírozás játszotta a főszerepet 12 százalékos bővüléssel, ami jócskán meghaladja az újautó-eladásoknál látott 7,5 százalékos bővülést – fogalmazott Tóth Zoltán. A szakember ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy 2018-ban a magánszemélyek finanszírozásában volt látható a legdinamikusabb növekedés, ez 2019-re megállt. Ebben az évben ismét a céges autók és a kishaszongépjárművek finanszírozása volt a fókuszban. – Az eddigi növekedés látványos, ám fontos, hogy a károsanyag-kibocsátási előírások változása miatt várhatóak piaci zavarok, ezek pedig fékezhetik a jövőbeni növekedést, mind az autó-, mind a lízingpiacon – figyelmeztetett a Magyar Lízingszövetség főtitkára.
Visszafogottabb volt a növekedés a szintén komoly piacnak számító tehergépjárművek, nagyhaszongépjárművek terén. Itt az eladások is csak mintegy 2 százalékkal emelkedtek, míg a lízingcégek 5 százalékkal többet tudtak kihelyezni, mint a tavalyi évben.

Masszív többletek
Az átlag feletti bővülés következett be a flottapiacon, a kihelyezett összeg 16 százalékkal 46,5 milliárd forintra ugrott. A mezőgazdasági gépeknél a finanszírozott összeg 45,2 milliárd forintot tett ki, ez pedig 15 százalékos emelkedésnek felel meg.
– Az agrárgép-finanszírozás hagyományosan az egyik legkiegyensúlyozottabb szegmens a lízingpiacon, ez most sem változott. Ezen a részpiacon pedig az NHP Fix részesedése kiemelkedő, 75 százalékos, igaz, korábban a jegybanki hitelprogramok aránya jelentősebb volt – tette hozzá Tóth Zoltán. A Magyar Lízingszövetség értékelésében kiemeli, hogy az építőipari növekedés a lízingpiacon is nagyon jól látható. Ugyanis az építőgépeket 14,5 milliárd forint értékben finanszírozták a lízingcégek, ez pedig 29 százalékos emelkedést jelent.
A termelőgépeknél, berendezéseknél a tavalyi megtorpanás után ismét bővülés volt tapasztalható: 35 százalékkal 36 milliárd forintra nőtt a finanszírozott összeg, ennél nagyobb összegre legutóbb 2012 első félévében volt példa.

További fejlődés jöhet, sok múlik a kkv-kon
Nyikos Katalin, a Magyar Lízingszövetség elnöke szerint az év második felében is növekedő pályán marad a lízingpiac, de a bővülés üteme visszafogottabb lehet, részben az autópiacon várható lassulás eredményeként. A növekedést ugyanakkor segítheti, ha a kis- és középvállalkozások fejlesztési kedve fokozódik, mert a beruházásokhoz kézenfekvő megoldást jelentenek a rugalmas lízingkonstrukciók, amelyek az alacsony kamatkörnyezet miatt olcsónak mondhatóak, ráadásul költséghatékonyak. Szerencsére a beruházásoknál is lendületes növekedés látható, a hivatalos adatok szerint az első negyedévben 26 százalékkal növekedtek, ez pedig bizakodásra ad okot.
Az első félévben elért 14 százalékos lízingpiaci növekedés után a második félévben lassulhat a tempó Nyikos Katalin szerint, de összességében így is 10 százalék feletti növekedés várható a piacon.

Fotó: Niek Verlaan from Pixabay

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük